Plašajā interneta tīklā ir visai plašs piedāvājums ciltskoka veidošanas platformām. Taisnības labad jāsaka, ka tikai dažas ir pietiekami kvalitatīvas un vēl mazāk ir tādas, kuras derēs mums, Latvijā dzīvojošajiem. Bet, tai pat laikā var nebūt pietiekami ar ciltskoku tikai vienā izvēlētajā lapā.
Kristus Baznīcas locekļiem primārā ciltskoka veidošana notiek FamilySearch.org. Visiem citiem parasti tas ir MyHeritage.lv vai Geni.com - šīs lapas piedāvā latviskās versijas. Eksistē arī citas visai aktuālas lapas, bet par tā mazliet vēlāk.
Tātad, kāpēc FamilySearch mēs varam ņemt par bāzi? Pirmais un svarīgākais, tur mēs varam izdarīt visu, kasi ir nepieciešams lai sagatavotu mūsu senču vārdus tempļa priekšrakstiem. Kaut arī šajā lapā ciltskoka pārskatīšana ir neērta, tā piedāvā visai plašas informācijas uzglabāšanas iespējas. Tajā ir viens no plašākajiem indeksēto materiālu piedāvājumiem, pie kam tas viss bez maksas. Papildus FamilySearch ir pieejams arī kā lietotne viedierīcēm. Ir ciltskoka lietotne un ir speciāla lietotne atmiņu piefiksēšanai, kuras tiek saglabātas jūsu FamilySearch kontā. Pievienotās fotogrāfijas ir iespējams indeksēt atzīmējot tajās konkrētas personas, un to pašu var darīt arī ar dokumentiem.
MyHeritage un Geni. Kāpēc dublēt to pašu informāciju arī šajās lapās? Iemesli ir vairāki. Viens no tiem ir iespējamība, ka kāds no jūsu radiem ir jau izveidojis lielāku vai mazāku ciltskoku ar jūsu senčiem. Tieši šādi es atradu vairākus simtus savu radinieku, pateicoties vairākiem citiem attālākiem radiem, kuri bija jau izveidojuši savus ciltsrakstus.
Otrs iemesls ir pārskatāmība. Abas lapas pēc sava izskata un izkārtojuma ir ļoti līdzīgas, jo faktiski pieder vienam uzņēmumam. Ciltskoka skats piedāvā daudz plašāku klāstu cilvēku kokā ekrānā, kas krietni palīdz saprast radniecības pakāpi un atrast nepieciešamo cilvēku.
Kāda ir atšķirība starp šīm divām lapām? Atšķirība ir tajā, kā tās ir veidotas. MyHeritage katra lietotāja koks ir individuāls un informāciju par tajā ievadītajiem cilvēkiem neviens cits bez speciālas atļaujas izmainīt nevar. Tā ir lieliska iespēja izveidot koku, kurā neviens nevarēs veikt neautorizētas izmaiņas, kas var notiks FamilySearch. Geni tur pretim ir būvēts līdzīgi kā FamilySearch, kur visi ir vienā lielā kokā un izmainot kādu informāciju, tiek ietekmēti arī citi cilvēki. Tādēļ MyHeritage ir redzams tas, cik cilvēku ir jūsu kokā, bet Geni un FamilySearch nav, jo koks pēc būtības ir viens vienots visiem lietotājiem.
Kristus Baznīcas locekļiem MyHeritage ir pieejams Pro+ versijā bez maksas (pateicoties FamilySearch un MyHeritage noslēgtajai sadarbībai). Tas ir vēl viens iemesls tās izmantošanai.
Tagad, kad esam apskatījuši Latvijai aktuālas lapas, pāriesim uz dažām lokalizētākām pasaules lapām.
Ancestry.com ir viena no pasaules līderēm, bet tā lielā mērā koncentrējas uz ASV reģionu. Viņai ir arī citu valstu versijas, bet to, vai jums kāda no tām derēs noteiks tas, kur varētu būt izceļojuši kādi no jūsu senčiem. Lapas plus ir tās izkārtojums un informācijas pārredzamība, bet mīnuss latviešu valodas trūkums.
Starp citu, arī šo lapu Kristus Baznīcas locekļi pro versijā var izmantot bez maksas.
Vēl viena uz ASV fokusēta lapa ir AmericanAncestors.org. Kristus Baznīcas locekļi var izmantot bez maksas.
Findmypast.com ir lapa, kura ir radīta akcentējoties un UK un Īrijas reģionu. Izdevīgi izmantot tiem, kuru senči būtu atrodami šajās salās. Kristus Baznīcas locekļi var izmantot bez maksas.
Geneanet.org, lapa kontinentālajai Eiropai. Kristus Baznīcas locekļi var izmantot bez maksas.
Ja jums jau ir izveidots lielāks vai mazāks ciltskoks FamilySearch, jūs to varat eksportēt (līdz noteiktai pakāpei) uz MyHeritage un Ancestry. Par citām lapām pagaidām šādas informācijas man vēl nav.
Izveidot bezmaksas PRO kontus (Baznīcas locekļi) minētajās lapās var ŠEIT!
No comments:
Post a Comment